Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz sytuacja na rynku zawodowym wyglądała w ten sposób, że przeważane umowy na etat i to w państwowych firmach. Dopiero z początkiem lat dziewięćdziesiątych przeprowadzona została prywatyzacja licznych przedsiębiorstw i zaczęły na szerszą skalę powstawać firmy prywatne. Otwarcie się w stronę zachodu poskutkowało tym, że na rodzimy rynek bardzo chętnie zaczęły wchodzić także koncerny międzynarodowe które oferują nowe możliwości podjęcia pracy. Zupełnie odmieniło to podejście do myślenia o zatrudnieniu. Forma zatrudnienia na etat pomału staje się mniej popularna niż prowadzenie własnej firmy lub poszukiwanie zleceń jako freelancer. Jakie można wymienić korzyści z tego, że ktoś sam dla siebie organizuje zatrudnienie?

Własna firma – sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem
Otworzenie własnej firmy ma zarazem swoje zalety jak i wady. Jeżeli chodzi o dobre strony medalu, to przede wszystkim wyszczególnić powinno się wolność i swobodę w decydowaniu o tym jak dużo się pracuje i o tym w jakich porach warto pojechać na urlop wypoczynkowy. Nie trzeba się za każdym razem prosić szefa o zgodę. Jeżeli chodzi o kwestie bardziej uciążliwe, to należy wymienić zobowiązania podatkowe, które trzeba regulować niezależnie od tego, czy w danym miesiącu firma wykazała zysk czy stratę. Konieczne jest więc takie zarządzanie budżetem firmy, aby w każdym momencie mieć chociaż niewielki zapas aktywów finansowych. Wolność jaką daje posiadanie własnej firmy można rozumieć też poprzez pryzmat nieograniczonych możliwości rozwoju. W przypadku działalności jednoosobowej, to w ogromnej mierze od zaangażowania i zdolności jej właściciela zależy rozwój przedsięwzięcia. Z reguły jest tak, że im bardziej właściciel jest zaangażowany i się stara, tym większe sukcesy może odnieść. Niestety powiązane jest to również często z oddaniem się pracy więcej niż standardowe osiem godzin w ciągu dnia. Należy zadbać nie tylko o bieżącą działalność ale także o sprawy księgowe czy wizyty w urzędach. Wolność wiąże się w takim względzie z bardziej wymagającymi zobowiązaniami.

Dla kogo jest dobre bycie freelancerem
Dobrze jest sobie zdawać sprawę z tego, że nie człowiek ma odpowiednie zdolności do tego aby na własną rękę prowadzić działalność gospodarczą. Jako wolny strzelec pracować mogą osoby niezwykle przedsiębiorcze, które wiedzą czego chcą i konsekwentnie dążą do realizacji własnych celów. W przypadku gdy ktoś z natury jest nieterminowy, stale się spóźnia lub żyje w wiecznym nieuporządkowaniu to raczej nie odniesie w tym zakresie powodzenia. Wolny strzelec powinien mieć wrodzoną chęć rozwoju i dążenia do perfekcji. takie cechy z pewnością przyniosą mu ogrom korzyści zawodowych i spowodują, iż klienci będą polecać go między sobą.

Branże w których spełni się freelancer
Samo zatrudniony ma możliwość działania w bardzo licznych obszarach. Coraz więcej firm woli współpracę w modelu biznesowym. Zamiast otwierać kolejny etat, wolę one podejmować współpracę z inną firmą jako podwykonawcą. Dotyczy to zarówno branż artystycznych – jak na przykład fotografia czy też stricte technicznych. Często freelancerami zostają informatycy. Nie ulega wątpliwości, iż wybierając pracę na własny rachunek warto zdobyć wcześniej doświadczenie w zawodzie. Przyniesie to korzyści w przyszłości zdecydowanie ułatwiając prowadzenie działalności gospodarczej w wielu aspektach. Doświadczenie zawodowe da się uzyskać przykładowo w trakcie praktyk zawodowych lub stażu odbywanego po zakończeniu studiów.