24 lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , ,

Wstąpienie naszego kraju w grupę państw stowarzyszonych w zakresie Wspólnoty Europejskiej w dużym stopniu usprawniło zagraniczne odjazdy w celach zarobkowych. W tym momencie nie są niezbędne chociażby oficjalne uprawnienia na aktywność zawodową w obcym państwie. Emigracja przychodowa rozwinęła się na olbrzymią skalę kilkanaście lat wstecz. Określa się, że przeszło milion mieszkańców naszego państwa wyemigrowało do krajów zachodnich w poszukiwaniu bardziej płatnej pracy. Najwyższą popularnością pod tym względem cieszyły się takie państwa jak Wielka Brytania czy Niemcy.

Dorobek w Wielkiej Brytanii – co należy wiedzieć?
Wylatując do pracy za granicę trzeba się rzetelnie rozplanować. Dużo ludzi dopuszcza następujący błąd – wyjeżdżają całkowicie bez wiedzy – bez planu, bez researchu czy bez jakichkolwiek środków finansowych, jak mantrę powtarzając, że jakoś to musi być, w każdym razie skoro tylu ludziom się udało w niewiele dni znaleźć na miejscu zajęcie zawodowe, to z jakiego powodu im ma się nie powieść? W takich okolicznościach rozżalenie pojawia się niespotykanie szybko, ponieważ rynek zatrudnienia w Wielkiej Brytanii się nasycił i w tym momencie nie jest tak, że zatrudnienie leży na ulicy.

W jaki sposób przyszykować się do wyjazdu?
Przede wszystkim koniecznym jest wiedzieć w jakim celu się wyjeżdża. Jeżeli celem wyjazdu będzie skumulowanie oszczędności, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie można nastawiać się na wygodne życie. Mimo że, praca w Anglii dostarcza duże przychody, jednak i wydatki na życie w tym państwie są znacznie wyższe niż w Polsce. Osoby, którym zależy na nagromadzeniu jak najpotężniejszych oszczędności co i raz decydują się na grupowe wynajmowanie pomieszczenia lub mieszkania. Należy o to zadbać jeszcze przed opuszczeniem kraju. Jeżeli miejsca do spania będzie się poszukiwało dopiero na miejscu, to może stać się tak, że kilka nocy przyjdzie zabawić na znanej z przysłowia ławce w parku. Poszukując kawalerki do wynajęcia dobrze jest skorzystać z kontaktów znajomych już mieszkających na obszarze Anglii albo poszukiwanie rozpocząć za pośrednictwem stron internetowych. Internet może być również pożyteczny w znalezieniu zatrudnienia. O wszystko warto zatroszczyć się jeszcze będąc w Polsce.

Etat – gdzie jej szukać?
Jak już wyżej wspomniano, zatrudnienie jest możliwość odszukać, jeszcze mieszkając w Polsce. W tym zakresie można sprawdzać zaproszenia zatrudnienia zlokalizowane na stronach z ogłoszeniami. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług organizacji, które pośredniczą w poszukiwaniu pracy. Takie pośrednictwo dotyczy mimo wszystko najczęściej z dodatkowymi wydatkami, w związku z tym również sprawa ta powinna zostać odpowiednio rozważona. Ostatnia dostępna sposobność, to szukanie zatrudnienia po dotarciu do Wielkiej Brytanii. Jest to wersja najbardziej ryzykancka. Należy być świadomym tego, że rozważając wyjazd zarobkowy do obcego kraju, należy mieć minimalne środki finansowe. Nawet planując, że szybko powiedzie się w znalezieniu zatrudnienia, to jednak pierwsza wypłata, przy odrobinie szczęścia będzie zaledwie po pierwszym przepracowanym tygodniu. Należy posiadać w kieszeni wystarczająco pieniędzy aby bez utrudnień móc się do tego czasu utrzymać. W Wielkiej Brytanii funkcjonuje dobrze rozwinięte doradztwo pracy, z oferty którego należałoby skorzystać, szukając zatrudnienia.