Rynek gospodarczy w naszym kraju zmienił się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat nie do poznania. Rozmawiając z pokoleniem w starszym wieku można się przekonać o tym, że sporo z tych osób pracowało przez niemal całe życie w jednym miejscu. Z tego bierze się wiele nieporozumień i konfliktów w relacjach na linii dzieci-rodzice. Rodzice nie są w stanie zrozumieć decyzji swoich dzieci które nawet co kilka miesięcy potrafią zmieniać miejsce pracy. Nie mogą oni pojąć tego, iż dynamika rynku pracy jest obecnie tak wysoka, że ludzie którzy chcą odnieść sukces muszą bez przerwy się rozwijać i szukać alternatywnych dróg które prowadzą na sam szczyt kariery zawodowej.

Etat – możliwość stabilnego zatrudnienia
Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem zatrudnienia jest praca na etat. Ma ona wiele korzyści. Można wśród nich wymienić między innymi normowany czas pracy, prawo do zwolnień chorobowych czy też płatnych urlopów wypoczynkowych. Jednak bardzo często w przypadku tego rodzaju zatrudnienia osiągane wyniki finansowe pozostawiają wiele do życzenia. Może i pewna stabilność pozwala na komfort psychiczny, jednak dla osób z żyłką do biznesu i z wewnętrzną potrzebą osiągnięcia sukcesu nie będzie to ścieżka którą można polecić z czystym sercem. Na szczęście elastyczność rynku pracy zapewnia takim osobom możliwość rozwoju w bardzo wszechstronnych aspektach.

Praca wykonywana zdalnie
Duże firmy, zwłaszcza te w których sporą część stanowi kapitał zagraniczny, coraz częściej odchodzą od tradycjonalistycznych sposobów zatrudnienia. Dotyczy to zwłaszcza branży technologicznych, w których nie jest niezbędne wykonywanie obowiązków w siedzibie przedsiębiorstwa. Wiele obowiązków można bowiem wykonywać przy pomocy nowoczesnych urządzeń i możliwości. Praca zdalna jest bardzo popularna w takich zawodach jak na przykład informatycy, graficy komputerowi jak również dziennikarze. Jest to doskonały pomysł na zarobek dla osób które z pewnych powodów mają ograniczenia w znalezieniu zatrudnienia – na przykład dla osób niepełnosprawnych z ograniczoną możliwością przemieszczania się a także dla świeżo upieczonych matek, którym zależy na tym, aby jak najwięcej czasu spędzać ze swoimi maluchami. Praca świadczona zdalnie ma wiele korzyści. Jedną z najważniejszych z nich jest to, że da się ją wykonywać z dowolnego miejsca – może to być zacisze własnego pokoju a także pokój hotelowy podczas urlopu.

Własny biznes – co zyskuje samozatrudniony?
Osoby, które z takich czy innych względów są zmęczone pracą na etat powinny przemyśleć kwestię otworzenia własnego przedsiębiorstwa. Każdy kto jest samozatrudniony, przeważnie więcej na tym zyska niż straci. Wszystko zależne jest oczywiście od własnej przedsiębiorczości. Co można zyskać przechodząc na samozatrudnienie? Jak wynika z doświadczenia wielu osób, które zdecydowały się na ten krok, podstawową korzyścią są wyższe zarobki. Zyskuje się również niezależność, jednak z nią związana jest również duża odpowiedzialność. Pracując we własnej firmie samemu decyduje się o tym, jak dużo czasu można poświęcić na pracę, a kiedy warto jest odpocząć. Jak widać, rynek pracy jest na tyle elastyczny, że każdy z pewnością znajdzie na nim miejsce. Zarówno osoby, które szukają stabilności i chcą znaleźć pracę na etat, a także ludzie z pomysłem na własny biznes, dla których najlepsze będzie samozatrudnienie. Czasami potrzeba czasu aby wybrać najlepszą dla siebie ścieżkę kariery.