24 Lut Brak komentarzy admin Bez kategorii , , ,

W jaki sposób uzyskać doświadczenie zawodowe? W jaki sposób zaprojektować drogę zawodową, aby poczuć satysfakcję z pędzącej kariery? Przede wszystkim na te pytania muszą sobie udzielić odpowiedzi wszystkie osoby, które na drodze branżowej stawiają swoje pierwsze kroki. Naturalnie, przygotowanie zawodowe w placówkach kształcenia zawodowego z roku na rok jest coraz wydajniejsza, to mimo wszystko nie eksploatuje ona całkowicie tematu. Na szczęście młodzi ludzie doskonale czują się w świecie wirtualnym i to właśnie stąd czerpią cenną naukę odnoszącą się do tego, w jaki sposób zaprojektować swój rozwój.

Wolontariat, praktyka czy staż?
Wykształcenie wykształceniem – najczęściej jednakże pracodawcy zwracają uwagę na jeszcze jedną sprawę, a konkretniej na uzyskane do tej pory doświadczenie zawodowe. Pomyłką osób starających się o zatrudnienie jest często brak koncepcji. W czasie trwania szkoły poszukują oni zleceń tymczasowych, które w żaden sposób nie są powiązane z charakterem działalności, który pragnęliby wykonywać w przyszłości. W dwóch słowach rzecz ujmując, jest to strata czasu. Osoba, która ma zamiar zatrudnić się w marketingu powinna już na etapie nauczania szkolnego uzyskiwać doświadczenie w konkretnym temacie, a nie szukać zatrudnienia w najbardziej znanych restauracjach typu fast food, (co z kolei może okazać się świetnym rozwiązaniem dla przyszłych gastronomów. Na tym etapie następuje pytanie – w jaki sposób zdobywać doświadczenie zawodowe? Poszukiwać praktyk czy może stażu? A być może to wolontariat okaże się najlepszym rozwiązaniem? Wszystko zależy tak naprawdę od tego, na jakim poziomie rozwoju zawodowego znajduje się dana osoba. Ci, którzy nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia powinni rozpocząć od wolontariatu. Trzeba pamiętać o tym, że jest to działalność, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Motywacją może stać się odczucie satysfakcji z wspaniale wykonywanej pracy oraz zdobywane doświadczenie które stworzy szanse w przyszłości. Kolejnym etapem jest staż przygotowujący do zawodu. Najczęściej odnosi się ona do uczniów szkół profilowanych, a również osób studiujących. Na praktykę w zawodzie najpewniej jest zgłosić się do organizacji, z którą związane są niejakie nadzieje dotyczące zatrudnienia w przyszłości, może się bowiem okazać, że dobrze wykonując wydzielone zadania, będzie się zapamiętanym i uzyskanie późniejszej pracy nie będzie problematycznym wyzwaniem. Osoby, które posiadają już jakiekolwiek doświadczenie mogą ubiegać się o wynagradzany staż.

Zatrudnienie – na etat czy własna działalność?
Doświadczenie pozyskiwane w czasie praktyk czy stażu zaprocentuje zarówno w przypadku poszukiwania zatrudnienia w oparciu o etat, ale także w sytuacji kiedy rozważa się poprowadzenie własnej działalności gospodarczej. Dzięki zdobytym umiejętnościom poznaje się między innymi ze specyfiką konkretnego rynku. Można również zobaczyć doskonale prosperujące mechanizmy, które dalszej kolejności przeniesie się na swoje poletko. Jednakże pamiętać należy o tym, że własna działalność gospodarcza to propozycja dla osób, które posiadają ciekawy koncepcję biznesową. Z roku na rok konkurencja jest bowiem coraz większa i nie tak łatwo zachować płynność pieniężną. Przed tym jak zainicjuje się własny biznes trzeba trochę zapracować na czyjś rachunek, aby nabrać cennego doświadczenia.